Karkonosze to jedne z najpiękniejszych gór w Polsce, które wielu turystów chętnie odwiedza co sezon, aby za każdym razem zobaczyć coś nowego. Malownicze krajobrazy, wodospady i kotły to jedynie część widoków, których można spodziewać się w tych okolicach. Szlaki w Karkonoszach to nie tylko dojście na Śnieżkę, do Karpacza, czy Szklarskiej Poręby, ale również mnóstwo mniej popularnych ścieżek w otoczeniu przyrody, skałek i schronisk PTTK.
Szlaki w Karkonoszach – oznaczenia
Wszystkie najważniejsze szlaki w Karkonoszach są doskonale oznaczone, a ich kolory wbrew obowiązującej opinii wcale nie odnoszą się do poziomu trudności:
- szlak czerwony – oznacza najważniejszy, główny szlak turystyczny prowadzący do najciekawszych i najpiękniejszych miejsc w okolicy,
- niebieski szlak – to szlak długodystansowy, który wymaga dobrego przygotowania się do dalszej wyprawy,
- szlak zielony i żółty – zazwyczaj oznaczają krótsze trasy łącznikowe i dojściowe,
- czarny szlak – oznacza najczęściej dojście lub skrót do konkretnej lokalizacji.
Karkonosze zachęcają turystów do pieszych wędrówek gęstym rozmieszczeniem schronisk zlokalizowanych na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Ułatwiają one długie, wielodniowe wędrówki z plecakiem. Odległość pomiędzy poszczególnymi schroniskami w okolicach Karpacza jest niewielka, dzięki czemu łatwo można zaplanować postoje i odpoczynek. Warto też zatrzymać się w samym Karpaczu, który przygotował wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych. Więcej na ten temat pisaliśmy we wpisie: Co warto zobaczyć w Karpaczu?
7 najpiękniejszych szlaków w Karkonoszach
Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej (czerwony szlak)
To trasa o długości 27,7 km leżąca dokładnie przy granicy polsko-czeskiej, czemu zawdzięcza swoją nazwę. Wędrówka głównym grzbietem Karkonoszy gwarantuje niezapomniane widoki, ale również jest bardzo wymagająca ze względu na wiele podejść.
Droga Przyjaźni rozpoczyna się na Szrenicy, następnie przebiega nad Śnieżnymi Kotłami, przez Czarną Przełęcz, Śląskie Kamienie, Przełęcz Karkonoską, Słonecznik, Schronisko Górskie „Dom Śląski”, Śnieżkę (najwyższy szczyt Karkonoszy), Czarną Kopę, Przełęcz Sowią do Przełęczy Okraj. Na odcinku Szrenica – Schronisko Górskie „Dom Śląski” pokrywa się z Głównym Szlakiem Sudeckim.
Ścieżka nad Reglami (szlak zielony)
Trasa o długości 20 km, na której przejście należy przeznaczyć około 6 h w jedną stronę. Szlak rozpoczyna się przy Schronisku PTTK na Hali Szrenickiej i częściowo pokrywa się z Drogą Przyjaźni Polsko-Czeskiej. Zakończenie wędrówki znajduje się przy Pielgrzymach – trzech charakterystycznych dla Karkonoszy granitowych formacjach skalnych. Ścieżka nad Reglami jest łatwa do pokonania ze względu na niewielkie przewyższenia. Ze szlaku rozpościera się przepiękny widok na Kotlinę Jeleniogórską.
Wędrując przez szlak zielony, prowadzący Ścieżką nad Reglami z okolicy schroniska pod Łabskim Szczytem przez Śnieżne Kotły do Przełęczy Karkonoskiej, warto odwiedzić Czarny Kocioł Jagniątkowski. Jego dno znajduje się na wysokości 1130-1150 m n.p.m, co tworzy niezapomniane widoki.
Schronisko Samotnia
To jedno z najstarszych i najpiękniejszych schronisk w Polsce. Budynek usytuowany jest nad Małym Stawem, do którego prowadzi Kocioł Małego Stawu w Karkonoszach. Do schroniska można dotrzeć niebieskim szlakiem od Świątyni Wang. Innym punktem startowym jest Strzecha Akademicka, skąd można tutaj dojść w zaledwie 10 minut.
Główny Szlak Sudecki im. Mieczysława Orłowicza (szlak czerwony)
To jeden z najdłuższych szlaków górskich w Polsce o długości 440 km, który prowadzi aż przez 12 masywów górskich. Od Szklarskiej Poręby do Karpacza pokrywa się niemal zupełnie z Drogą Przyjaźni Polsko-Czeskiej. Podążając szlakiem, można podziwiać m.in. Kocioł Łomniczki, skąd blisko do Wodospadu Łomniczki.
Wodospady w Karkonoszach
Po polskiej stronie Karkonoszy można też znaleźć trzy znane wodospady wkomponowane w malownicze otoczenie przyrody. Warto o nich pamiętać, będąc na górskich szlakach.
Wodospad Kamieńczyka
To najwyższy wodospad w polskich Sudetach, do którego prowadzi trasa ze Szklarskiej Poręby w kierunku Szrenicy i głównego grzbietu Karkonoszy. Woda potoku Kamieńczyka spada z wysokości 27 m do Wąwozu Kamieńczyka, co tworzy wyjątkowe wrażenia wizualne. Atrakcję można podziwiać z góry lub zejść po metalowych schodach do wąwozu – wejście tutaj jest biletowane.
Trasa: Szklarska Poręba – Wysoki Most – Wodospad Kamieńczyka. Czas w jedną stronę: 44 min, Dystans: 1,9 km, Przewyższenie: 141 m
Wodospad Szklarki
Drugi co do wielkości wodospad w polskich Sudetach znajdujący się tuż przy drodze łączącej Szklarską Porębę z Jelenią Górą. Wodospad ma wysokość 13,3 m, a szlak prowadzący do celu z łatwością pokonają nawet rodziny z małymi dziećmi.
Trasa: Parking na szosie Jeleniogórskiej – Schronisko Kochanówka – Wodospad Szklarki. Czas przejścia w jedną stronę: 15 min, Dystans: 500 m, Przewyższenie: 56 m
Wodospad Podgórnej
To mniej popularny punkt widokowy, który warto zobaczyć, będąc w okolicy. Potok Podgórnej przetacza się przez próg skalny, po czym spada z wysokości 10 metrów.Po obu stronach kaskady znajdują się malownicze, wysokie na 15 metrów granitowe urwiska. Co prawda dojazd na parking wiedzie wyjątkowo wąską drogą, jednak po zaparkowaniu pozostaje zaledwie 10 minut pieszej wędrówki do celu.
Zejście po stronie polskiej – czas na relaks
Piesze wędrówki górskie są wymagające kondycyjnie i stanowią spore obciążenie dla organizmu, dlatego po zejściu ze szlaków warto pomyśleć o odnowie biologicznej w Karpaczu. Baseny pozwolą odpocząć i zregenerować się nadwyrężonym mięśniom, a strefa SPA umożliwia zrelaksowanie się na zakończenie urlopu pełnego zapierających dech w piersiach widoków.