Seanse w saunie suchej cieszą się popularnością przede wszystkim za sprawą dobroczynnych właściwości. Regularne sesje wspierają oczyszczanie organizmu z toksyn, wpływają pozytywnie na kondycję skórę, zmniejszają stres, zmęczenie i napięcie nerwowe, a ponadto wspomagają funkcjonowanie układu odpornościowego i układu krążenia. Jak jednak korzystać prawidłowo z sauny suchej, by móc czerpać wszystkie korzyści z kąpieli cieplnych?
Jak działa sauna i w jaki sposób wpływa na organizm?
W dużym uproszczeniu, saunowanie polega na poddawaniu ciała działaniu wysokiej temperatury. W zależności od rodzaju sauny, wewnątrz kabiny panują nieco odmienne warunki – zarówno w odniesieniu do temperatury, jak i wilgotności. Temperatura w saunie może osiągać od 40 do nawet 120 stopni Celsjusza. Z kolei wilgotność powietrza waha się w od 5% w przypadku sauny suchej do nawet 100% w łaźni parowej. Z innego naszego artykułu dowiesz się, jak korzystać z sauny parowej.
Jak takie warunki wpływają na organizm człowieka? W przypadku sauny suchej wysoka temperatura w połączeniu z niską wilgotnością powietrza powoduje wzrost temperatury ciała i intensywne pocenie. Co jednak bardzo istotne, największe korzyści przynosi nie tylko nagrzewanie ciała, ale też jego schładzanie, które zgodnie z fińską tradycją saunowania powinno się wykonywać naprzemiennie.
Czym charakteryzuje się sauna fińska?
Sauny w Polsce już od lat cieszą się stale rosnącą popularnością. Z zalet kąpieli cieplnych można korzystać w kompleksach sportowych, aquaparkach, centrach SPA i odnowy biologicznej, na urlopie, wybierając hotel SPA w górach, czy nawet w domu. Najbardziej rozpowszechnionym rodzajem sauny jest bez wątpienia sauna sucha, która jest znana również jako sauna fińska lub łaźnia fińska.
Sauna sucha jest wyłożona drewnem lub w całości wykonana z tego surowca. Sercem sauny fińskiej jest specjalny piec, który ogrzewa umieszczone w nim kamienie, a te oddają ciepło do pomieszczenia. W saunie suchej panują bardzo specyficzne warunki – temperatura powietrza wynosi od 80 do 120 stopni Celsjusza, natomiast wilgotność powietrza zazwyczaj mieści się w przedziale od 5 do około 15%.
Siedziska w saunie fińskiej są rozmieszczone kaskadowo, a na każdej wysokości mogą panować nieco inne warunki. Na najwyżej położonych siedziskach odczuwana jest najwyższa temperatura, a zarazem najniższa wilgotność. Z kolei na niższych poziomach panuje odrobinę niższa temperatura przy jednocześnie wyższej wilgotności.
Jak prawidłowo korzystać z sauny suchej?
Ze względu na warunki panujące w saunie suchej, podczas korzystania z kąpieli cieplnych należy zachować szczególne środki ostrożności oraz przestrzegać kilku kluczowych zasad. Jak korzystać z sauny fińskiej krok po kroku?
- Przed wejściem do sauny weź prysznic i umyj ciało, a następnie wytrzyj skórę do sucha.
- Do sauny suchej zawsze wchodź z ręcznikiem – rozłóż go pod całą powierzchnią ciała włącznie ze stopami.
- Jednorazowa sesja w saunie fińskiej powinna trwać od 8 do 12 minut. W przypadku osób początkujących czas ten jednak można, a nawet należy skrócić, by stopniowo przyzwyczajać organizm do nietypowych warunków.
- Po wyjściu z sauny ochłodź ciało – pod prysznicem, w chłodnej kąpieli lub wychodząc na świeże powietrze. Schładzanie ciała powinno się wykonywać od stóp w kierunku serca.
- Zakończeniem pełnego cyklu jest odpoczynek, który powinien trwać około 30 minut. W trakcie należy pić wodę, by uzupełnić utracone wskutek pocenia płyny.
- Taki cykl najlepiej powtórzyć 2-3 razy – w zależności od indywidualnych preferencji i możliwości organizmu.
O czym jeszcze pamiętać przed sesją w saunie fińskiej?
Zanim skorzystasz z kąpieli cieplnych, pamiętaj o jeszcze kilku uniwersalnych zasadach:
- przed wejściem do sauny zdejmij zegarek, biżuterię i inne ozdoby – rozgrzane akcesoria mogą powodować oparzenia;
- nie powinno się korzystać z sauny, gdy jesteś pod wpływem silnych emocji – w takiej sytuacji postaraj się najpierw odpocząć i uspokoić. Silne emocje w połączeniu z wysoką temperaturą mogą spowodować wzrostu ciśnienia tętniczego, a w konsekwencji doprowadzić do omdlenia;
- nie wchodź do sauny głodny ani z pełnym żołądkiem – sesję najlepiej zaplanować około godzinę po zjedzeniu posiłku. W przeciwnym razie może dojść do omdlenia lub zakłócenia regulacji procesów cieplnych.
Przeciwwskazania do korzystania z sauny suchej
Choć seanse w saunie fińskiej niosą ze sobą liczne korzyści, nie wszyscy mogą cieszyć się właściwościami kąpieli cieplnych. Przeciwwskazania do korzystania z sauny suchej dotyczą przede wszystkim kobiet w ciąży oraz w trakcie miesiączki. Zabiegi nie są również zalecane osobom zmagającym się z chorobami układu krążenia, zaburzeniami hormonalnymi, schorzeniami oczu, chorobami psychicznymi oraz cierpiącym na epilepsję i klaustrofobię.